Przejdź do treści

Jak odrestaurować zardzewiałe części roweru

Jeżeli Twój rower zimuje na dworze lub w wilgotnej piwnicy to często zdarza się, że na jego elementach pojawia się rdza. Nie zawsze rdzawe zacieki świadczą o dogłębnym zniszczeniu metalu.

w artykule:

Jak podaje Wikipedia, rdza – to proces utleniania żelaza i jego stopów (np. stali) w wodzie. Proces ten nazywamy korozją. Jeżeli ten proces nie zachodzi przez dłuższy czas, to jesteśmy w stanie w domowych warunkach pozbyć się nieprzyjemnych brązowych osadów z naszego roweru.

Ciff – mleczko czyszczące, które masz w domu

Najlepszym sposobem pozbycia się, rdzawych nalotów, które często znajdziesz na swoim rowerze, jest wykorzystanie w środków, które większość z nas znajdzie w swojej kuchni. Mleczko czyszczące, typu Ciff (może być inne, ja często wykorzystuje Cler z Biedronki) nadaje się idealnie do tego typu prac.

Przygotuj gąbkę do mycia naczyń, na szorstką jej stronę nałóż mleczko i szoruj. Zobaczysz jak łatwo elementy chromowane lub metalowe odzyskują swój blask. Efekt jest bardzo zadowalający.

W ten sposób odnowisz kierownicę, sztycę, mostek lub mechanizm korbowy. Poniżej zobacz jaki efekt uzyskałem na kierownicy roweru mojej żony (rower stał przez zimę pod blokiem na dworze).

Po lewej stronie część kierownicy roweru, który przezimował pod blokiem. Po prawej efekt wyszorowania kierownicy mleczkiem czyszczącym

Szczotki druciane

Kolejną metodą na pozbycie się rdzy jest wykorzystanie szczotek drucianych. Zostały wykonane z delikatnych włókien metalowych, przez co szczotka nie niszczy metalu, a jedynie usuwa rdzę. Zawsze polecam, aby tę metodę najpierw sprawdzić na mało widocznej części elementu, który chcesz odnowić. Jest to bardziej inwazyjna metoda, która na elementach twardych nie powinna zrobić szkody. Często stosuję ją przy odnawianiu m.in. śrub, nakrętek i elementów z których trzeba usunąć większą warstwę rdzy.

Jeżeli posiadasz wkrętarkę, możesz zamiast szczotki zastosować dyski druciane. Do mniejszych elementów znakomicie sprawdza się szlifierka wielofunkcyjna typu Dremmel (zazwyczaj w zestawie znajdują się minidyski druciane)

Szczotki druciane oraz dyski druciane do wkrętarki

Środki chemiczne

Są żele, spay’e i inne postacie środków penetrujących, które mogą być wykorzystywane do usuwania korozji. Zaznaczę, że tego typu środków nigdy nie używam do odrestaurowywania rowerów. Pod żadnym pozorem nie korzystaj z nich do odrdzewiania chromowanych elementów swojego jednośladu. Jeżeli powyższe metody zawiodły, to najprawdopodobniej taki element nie nadaje się już do użycia.

Wiesz do czego możesz wykorzystać chemię do pozbycia się rdzy podczas renowacji roweru? Gdy usunąłeś stary lakier i znajdziesz rdze. Wykorzystaj środki chemiczne do jej usunięcia, następnie pamiętaj aby zabezpieczyć odpowiednio taki element. Nałóż podkład, najlepiej taki z warstwą zapobiegającą rdzewieniu. Następnie możesz bezpiecznie kłaść nowy lakier.

5 1 głos
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Marek
Marek
7 miesięcy temu

Też korzystam z mleczka czyszczącego na rdzę. Poza tym dodam jeszcze, że dobrze się sprawdza woda z rozpuszczonym kwaskiem cytrynowym – można wrzucić śruby i super znika rdza.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x