Przejdź do treści

Jak dobrać wielkość roweru do wzrostu

Jazda na rowerze powinna być wygodna. Jak wsiadamy na rower to zależy nam na tym, aby jazda sprawiała nam przyjemność. Dlatego warto w pierwszej kolejności wybrać odpowiednią wielkość roweru. W poniższym wpisie pokażę, jak prawidłowo zmierzyć rozmiar a następnie jak dopasować go do Twojego wzrostu w zależności jaki rodzaj roweru chcesz wybrać.

w artykule:

Wszystkie określenia wymiarów ramy rowerowej

Na powyższym obrazku oznaczyliśmy najważniejsze wymiary, jakie powinieneś znać w swoim rowerze:

A – Długość ramy podsiodłowej (rozmiar ramy)

B – Długość rury poziomej

C – Długość główki ramy

D – kąt nachylenia ramy główki ramy

F – Przekrok (poniżej znajdziesz informację jak go zmierzyć)

przekrok jak prawidło zmierzyć

Przekrok – co to takiego i jak go zmierzyć?

Aby idealnie wybrać rozmiar roweru trzeba zwrócić uwagę na tzw. przekrok. Jak to zrobić? Stań boso w lekkim rozkroku przy ścianie, między nogi wsuń książkę i przesuń ją maksymalnie do góry, ale tak by nie uwierała w kroku. Możesz poprosić inną osobę, aby przy pomocy miarki zmierzyła odległość od grzbietu książki do ziemi.

Miara przekroku jest bardzo ważna. Istotne jest, żeby stojąc na ziemi, z rowerem między nogami, czuć się wygodnie. By po zsunięciu się z siodełka “na ramę”, nie będziemy wisieć kroczem na górnej rurze. Albo czy w awaryjnej sytuacji nie obijemy sobie nic o ramę.

Warto pamiętać o tym, że jeżeli korzystasz ze specjalnych butów do rowerów, dodaj kilka centymetrów. Dla butów szosowych dodaj do swojego przekroku ok. 1,5 cm dla a dla butów MTB 2,5 cm.

Uniwersalna tabelka – wielkość ramy rowerowej. Jak dobrać?

5 1 głos
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Would love your thoughts, please comment.x